facebook
Branżowa Szkoła I Stopnia
ul. Krotoszyńska 121 63-430
Odolanów tel/fax (062) 733 13 31
baner_2 baner_kierunki_do_wyboru

Patportowcy na wycieczce

W tym roku uczestnicy PATportu w dniach 5 -7 czerwca udali się na wycieczkę do Łeby, Gdańska i Torunia. Łącznie autokarem podróżowało 26 uczniów i 2 opiekunów. Przez cały czas towarzyszyła nam pilotka oraz przewodniczki. Wyruszyliśmy o godzinie 5.50 spod budynku szkoły.

Pierwszym etapem wycieczki była Łeba, z której udaliśmy się do pobliskiej miejscowości Rąbka, aby dostać się do Wydmy Łąckiej. Trasa na wydmy prowadzi dwoma ścieżkami. Można ją pokonać brzegiem morza lub Słowińskim Parkiem Narodowym – ta ścieżka prowadzi cały czas przez las. My po długiej podróży w autokarze, wybraliśmy meleksowe taksówki, którymi udaliśmy się na ruchome wydmy. Największa wydma ma obszar 500 hektarów, najwyższa 42 m wysokości. Widok był niesamowity. Następnie udaliśmy się do malowniczej wsi kaszubskiej położonej w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, do Przywidza. Tam w drewnianych domkach położonych nad brzegiem jeziora był nasz nocleg. Po zakwaterowaniu i kolacji połączonej z grillem poszliśmy spać.

Drugiego dnia naszym celem był Gdańsk. Zwiedzanie z przewodnikiem zaczęliśmy od Westerplatte – słynnym miejscu, symbolu wybuchu II wojny światowej. Zajrzeliśmy do wartowni nr 1, przeszliśmy pod pomnik Obrońców Wybrzeża. Następnie udaliśmy się w rejs XVII wiecznym galeonem. Czas na statku umilała nam muzyka na żywo, podczas której przewodnik opowiadał o historii i zabytkach Gdańska, Porcie i Stoczni Gdańskiej. Potem wspólne zwiedzanie Gdańska: Stary Rynek, ulica Długa, ulica Mariacka, zabytkowy Żuraw, Złota Brama, Fontanna Neptuna. Szczególnie zachwyciła wszystkich architektura Bazyliki Mariackiej oraz dwór Artusa. Po długim i wyczerpującym dniu wróciliśmy do ośrodka. Dzień zakończyliśmy: tańcem z gwiazdami, randką w ciemno, dyskoteką.

Trzeciego dnia udaliśmy się do Torunia. Zwiedzanie tego miasta rozpoczęliśmy od centrum, czyli starówki: Stare Miasto z Rynkiem Staromiejskim, Nowe Miasto z Rynkiem Nowomiejskim. Pani przewodnik przybliżyła nam biografię Mikołaja Kopernika. Przechodziliśmy też obok Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, gdzie nieopodal Krzywej Wieży niektórzy próbowali ustawić się do pionu. Potem Planetarium im. Władysława Dziewulskiego, piękne miejsce , w którym dzięki specjalnej aparaturze mogliśmy podziwiać pokaz astronomiczny. Na koniec upominki w postaci toruńskich pierników. To były trzy dni bardzo intensywnego odpoczynku podczas którego panowała serdeczna i wesoła atmosfera.

B. K.

Wyszukaj na stronie