facebook
Branżowa Szkoła I Stopnia
ul. Krotoszyńska 121 63-430
Odolanów tel/fax (062) 733 13 31
baner_2 baner_kierunki_do_wyboru

11 listopad 2022 r.

Naród, który nie szanuje swej przeszłości.

nie zasługuje na szacunek teraźniejszości

i na prawa do przyszłości.

                                           Józef Piłsudski

                              11 Listopada ? Narodowe Święto Niepodległości

            Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym.

11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski. Dzień ten wieńczy blisko półtora-wieczne dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania utraconej na skutek zaborów niepodległości.

By nie zapomnieć o odważnych czynach naszych przodków, spośród których wielu poświęciło swoje życie, nasza młodzież 14 listopada wraz z opiekunami pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich upamiętniła to miejsce modlitwą i zapaliła znicze. Doceniamy to, że nasz kraj jest już wolny i staramy się wzajemnie uczyć patriotyzmu i przywiązania do tych niezwykle istotnych wydarzeń.

I wojna światowa  zakończyła się 11 listopada 1918 r. po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim. W tym dniu Polska powróciła na mapę Europy. Tego dnia marszałek Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a po jego negocjacjach z Centralną Radą Żołnierską jeszcze tego samego dnia wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. 

Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Mimo wielu prób zaborców wynarodowiania Polaków, zakazów używania języka polskiego oraz czytania czy śpiewania po polsku nieprzyjaciele nie zdołali zabić ducha polskości. Dzięki temu teraz możemy cieszyć się wolnością, nikt nam nie narzuca innej kultury czy języka, możemy wybrać, gdzie i jak chcemy żyć. Zapewne nie używalibyśmy języka polskiego, zniknąłby on zupełnie. Nie mielibyśmy naszej biało-czerwonej flagi ani orła białego w godle narodowym. Te niezwykle istotne wydarzenia przypomniał naszym uczniom historyk ? R. Walkow.

                                                                                                               B. Koziarek

Wyszukaj na stronie